Akiviteter
Olika aktiviteter till lektioner i matematiik

Stationsmatte
Exempel på områden: antal, längd, vikt, volym, temperatur och tid.
Kan varieras i oändlighet och funkar fint som en fredagsaktivitet på fm.
Läroplanen f-3
Centralt innehåll:
- Jämförelser och uppskattningar av storheter.
- Mätning av längd, massa, volym och tid med vanliga nutida och äldre måttenheter.
Syfte:
- Eleven tränar på att använda och analysera matematiska begrepp och sambanden mellan begreppen.
- Eleven tränar på att välja och använda lämpliga matematiska metoder för att göra beräkningar och lösa uppgifter.
Genomförande:
- Grupper med 4 elever i varje.
- Ha fler stationer än grupper - bra för att individualisera lektionen.
- Vandrande stationer: innebär att när en station är klar finns det en annan att gå till.
- Ha minst 5 konkreta föremål att jämföra och uppskatta.
- Ha en "fusklista" på måtten och gärna en våg.
Inledning:
- Vad har eleverna för erfarenheter av begrepp som uppskatta och jämföra?
- Vad har eleverna för erfarenheter av måttenheter i sin vardag?
- Förklara hur begreppen används i sammanhanget.
- Visa referensföremål.
Vanliga vardagliga refernesföremål:
- Vikt: Möjlkpaketet (kg), chokladkakan (hg), godisasken - engodis (g).
- Tid: Bolibompa (1h), lunchrasten (20 min), timglaset, timetimer visar lektionstid.
- Volym: Dricksglas (2 dl), läskburken (33 cl), stor petflaska (1,5 dl)
- Längd: Längden på sig själv, skyltar på bilvägen, meterlinjalen i klassrummet.
- Tid: Klockan - två varv på klockan, tiden de ska hem, tiden de går upp, när de äter lunch, när barnprogrammet är, när de ska lägga sig.
Vid sammanfattning:
- Vad kom eleverna fram till? Hur kom de fram till det? Stämde uppskattningen vid kontrollen? Vad var svårt tyckte de? Vad tror de att det beror på?
- Möt eleverna där de är. Samla och sortera begrepp i begreppsrutor, visa var begreppen hör hemma, sätt dem i olika sammanhang.
Avslutning "är kunskapen generaliserbar?":
- frågor som "Vad är tyngst 1 kg bomull eller 1 kg bly?"
- avståndet mellan 1-2 cm är 1 cm och mellan 3-4 är 1 cm. Kunna mäta med trasiga linjaler som inte börjar på 0 eller 1.
Svårigheter:
- Vikt: förstå
jämnviktsläget på en våg. Hur läser jag en skala? Digitala 1000 tal funkar mer
i 2-3 an.
- Volym: begreppet volym är det ljudvolym eller? Endast bilder går inte att undersöka. Ord som utrymme och utfyllnad kan vara knepigt.
- Längd: längden så är mätnoggranhet svårt liksom enheterna och delarna, val av verktyg och mätmetod.
- Tid: Klockan delas inte i 100 utan har 60 bas. Svårt att uppskatta tiden. Få referenser, eftersom tid inte är konkret. Minutvisare och timvisaren. Digital, analog. På klockan är ett dygn två varv.
Aktivitet i längdenhet: mäta med pappersremsor, sugrörsbitar med tejp. Hur många sugrörsbitar går det på remsan. Skriva 1,2,3,4 osv över sugrörsbitarna. Jämför med linjal. Generaliserbar kunskap: Om sugrörbiten ligger mot en linjal, hur lång är sugrörsbiten? (Svar:1 cm)